Kādā vecumā jūs bērniem sākāt dot padzerties ūdeni? Grēta to sāka darīt diezgan agri, kādu 4 mēnešu vecumā un devu viņai ūdeni arī tad, kad pati baroja. Zinu, ka arī šajā jautājumā uzskati ir ļoti dažādi, bet ne par šo šoreiz ir stāsts.

Šodienas raksts ir saistībā ar vasaru un nepieciešamību regulāri uzņemt šķidrumu, ne tikai bērniem, bet arī lielajiem.

Grētai Teodorai ļoti garšo ūdens un to viņa dzer ļoti, ļoti labprāt. Ikdienā viņai pieejamā vietā vienmēr ir viņas ūdens pudele vai krūzīte ar ūdeni, lai jebkurā brīdi var padzerties. Savukārt, ja mamma ir drusku piemirsusi, tad Grēta pati prasa, kad grib dzert. Es noteikti neesmu tik brašs ūdens dzērājs kā meita, bet pateicoties viņai cenšos turēt līdzi.

Saldos un cukurotos jeb mākslīgo garšu (pudeļu) ūdeņus Grētai nedodu, sīrupus klāt neleju (sīrupūdeni Grēta ir dzērusi pāris reizes ballītēs) un ja gribas variēt ar garšām, tad pievienoju ogas, citronu vai apelsīnu, gurķi vai citus augļus, dārzeņus. Un jāteic, ka tīrs ūdens arī Grētai vislabāk garšo. Slāpju remdēšanai mūsu mājās ir ūdens, savukārt augļu, ogu un dārzeņu sulas (lielākoties tikai pašu spiestas) ir vairāk kā daļa no ēdienreizes vai īsta uzkoda.

Mājās dzeram vai nu krāna ūdeni, reizēm novārītu, reizēm nē, vai arī kādu no pudeļu ūdeņiem. No pudeļu ūdeņiem vislabāk mums patīk “Lielbātas” ūdens vai “Evian”. Diezgam bieži mūsu mājās, zināmu apstākļu dēļ, ir arī “Re:Fresh” ūdens (no DUS “Statoil”). Zinu, ka šis ūdens nāk no urbuma Latvijā.

Ūdens dzeršanai mājās ikdienā mūsu sabiedrotie ir vienkārša klasiska krūzīte ar osiņu, kuru viegli turēt, kā arī pudele ar salmiņu. No “sosku” pudelēm dzert ūdeni nedodu jau ilgāku laiku, reizēm uz nakti tikai. Ar glāzīti vai krūzīti ūdeni mazāk vai vairāk veiksmīgi sākām dzert ap.6 mēnešu vecumu. Pudele ar salmiņu ir lielisks pirkums, ko iegādājāmies pirms pagājušās vasaras ceļojuma – Philipps Avent ražojums, ko, zinu, lieto ļoti daudz. Salmiņš turas stingri, nepieciešama diezgan liela piepūle, lai no tādas pudeles dzertu, bet ir hermētiski noslēdzama. Dzēriens siltā laikā nesakarst. Viegli kopjama un meitai patīk. 

SCF766_00-IMS-lv_LV

 

Taču reizēm mēdz gadīties, ka ikdienas pudele tiek aizmirsta mājās vai viss ūdens tiek izdzerts, un tad lieliski noder arī veikalos pieejamās pudeles ar “sporta” korķīšiem. Tās Grētai patīk un ir ērti lietojamas. Esam izmēģinājušas dažādas, vadoties no tā, kādā veikalā ieejam un kur esam. Šīs pudeles noder arī ejot uz parku, bērnu laukumiņu un pludmali tepat laukos.


images

 

Pērkot pudeles, es skatos arī uz iepakojumu. Man svarīgi, lai ir PET#1 (norāda uz drošu materiālu ūdenim un citiem šķidrumiem). Protams, ir arī citas zīmes, kam pievērst (vai nepievērst uzmanību), piemēram, trīsstūris ar bultiņām pulksteņa rādītāja virzienā, kas  nozīmē otrreizējā pārstrāde.

Dažiem ražotājiem ir speciālas bērnu pudeles, citiem nav, bet tas jau principā nav tik svarīgi. Mūsu lietošanā visregulārāk nonāk “Lielbātas” ūdens, “Statoil” DUS nopērkamais ūdens (šis ūdens ir no urbuma Latvijā) un arī “Mangaļi” vai “Evian”. Tie pieejami mūsu piemājas veikaliņos Rīgā, kā arī visos lielveikalos.

IMG_7873

 

“Lielbāta Kids” ūdens no ūdens avota, 0,5 l pudele ar speciālu korķi bērnim. Īpaši piedomāts par to, ka pudele domāta bērniem – apgāžot otrādi ūdens no pudeles nelīst ārā, dzert to var tikai sūcot. Viegli atverama (nav jānoplēš neviena plastmasa daļiņa), kā arī mazais plastmasa korķītis  pēc atvēršanas ir nostiprināms, kas savukārt nozīmē, ka tas netraucē dzerot. Pēc garšas – “Lielbāta” ir mūsu iecienītākais ūdens no pudeļu ūdeņiem. Ražots (iepakots) Latvijā. Cena ap 0,90 Eur (kā kurā veikalā).

“Evian” sport pudele, negāzēts minerālūdens, tilpums 0,33 l. Salīdzinoši dārgs, bet šis ir labs variants, ja nepieciešams ūdens pudeli ielikt mzākā somā vai dot bērnam pašam nest mugursomā. Neskatoties uz to, ka dizains kā pudelei bērniem, nekā īpaši bērniem droša šajā pudelē nav. Pagāžot pudeli, ūdens veiksmīgi pil ārā (un pilināties Grētai patīk, man, savukārt, nevienmēr tas iet pie sirds). Atvēršana noplēšot mazo plastmasiņu pie korķa, pēc tam viegli aiztaisīt un arī korķītis labi nostiprinās, lai netraucētu dzeršanai. Toties uz pudeles rakstīts, ka bērni to lietot (atvērt) var tikai pieaugušo klātbūtnē. Ražots (iepakots) Francijā. Cena veikalos – ap 1,50 Eur (kā kurā veikalā) par 0,75 L sporta pudeles iepakojumu un ap 0,85 Eur 0,33 l iepakojums (kā kurā veikalā).

“Re:Fresh” negāzēts dzeramais ūdens, no DUS “Statoil” (ražots pēc SIA “Latvija Statoil” pasūtījuma), tilpums 0,5 l. Šo pērkam diezgan bieži, kad esam kautkur ceļā. Grētai patīk “Statoilā” nākt līdzi, kad tētis lej degvielu a/m un/vai mamma pērk kafiju. Viņa vienmēr izvēlas ūdeni un es arī ļauju. Ūdens pudele ir viegli turama rokās, korķītī ir sietiņš, kas neļauj pārāk strauji ūdenim līt āra. Tomēr, atverot (ar “noplēšamo plastmasiņu”), korķītis slikti nofiksējas un pats par sevi ir diezgan ass, mazliet traucē dzerot, bet Grēta ir labi iemanījusies. Cena ap 0,49 Eur.

“Mangaļi” Sports, negāzēts dzeramais ūdens, tilpums 0,5 l. Man liekas vieni no pirmajiem, kas sāka ražot sporta ūdens pudeles. Tas, kas man patīk šajās pudelēs, ka nav jāuztraucas, ja pazūd korķītis (kā arī vienmēr gandrīz notiek), jo atvērt un aizvērt var paceļot uz augšu vai nolaižot uz leju korķīti, no kura dzer. Pudele ir tieva, tādēļ bērnam viegli noturēt rokās. Cena veikalā ap 0,75 Eur (kā kurā veikalā).

“Venden Kids” negāzēts dabīgais minerālūdens, tilpums 0,37 l. Jautrs iepakojums, kas pievilina bērnus. Paši īstenībā izmēģinājām tikai tagad, kad papētijām plašāku piedāvājumu. Atvēršana ar “noplēšamo plastmasiņu”, toties pēc tam korķis ērti nostiprinās un var viegli padzerties. Vienīgi, no korķīša diezgan strauji līst ārā ūdens (citām pudelēm ir tāds kā sietiņš korķītī, kas šeit nav), tādēļ jāuzmanās bērnam dodot pirmo reizi, kā arī dodot automašīnā, lai neaizrijas un arī neaplaistās. Lieliski var laistīties, tādēļ šī pudele mums īsti nederēs. Bet, ērti turama rokās un izmērs parocīgs, ja 0,5 l iepakojums ir par lielu. Cena ap 0,49 Eur (kā kurā veikalā).

“Everest” Sport, negāzēts dzeramais ūdens, tilpums 0,5 l. Ērti paņemama un turama, diezgan ēri atverama, bet atverot korķītis nenostiprinās un bērnam mazliet traucējoši dzert. Arī pieaugušajam. Atvēršana ar “noplēšamo plastmasiņu”. Toties, ūdens nelīst ātrā pārāk strauji, jo korķītī ir “sietiņš”. Ražotājs ir “Gutta”. Cena ap 0,45 Eur (kā kurā veikalā).

“Rimi” negāzēts dzeramais ūdens, tilpums 0,5 l. Nekad nebiju pirkusi šo, bet ieraudzīju plauktā un paņēmu izmēģināt. Šaura pudelīte, ko var labi satvert arī bērns. Iepakojums ar zīmējumiem, tādēļ mazajiem varētu patik. Korķa un atvēršanas princips ir tāds kā “Mangaļi” un lielākajai daļai īsto sporta pudeļu – noņemams plastmasa korķītis un apakšā otrs korķītis, ko var atvērt un aizvērt paceļot/nolaižot uz leju. Prakstiski un viegli izdarāms. Pats ūdens ražots (iepakots) Lietuvā.

Mazai atkāpei, iespējams, pateikšu to, ko jau zināt, bet nu tik un tā: uzturā mums ir iespēja lietot trīs veidu ūdeņus – dzeramo ūdeni, dabīgo minerālūdeni un avotu ūdeni. Tieši šādos veidos tie arī ir nosaukti marķējumos uz pudelēm.

Normatīvo aktu izpratnē dzeramais ūdens ir virszemes un pazemes ūdens, kurš neapstrādāta veidā vai pēc speciālas sagatavošanas paredzēts patēriņam cilvēku uzturā, izmantošanai mājsaimniecībā, tirdzniecībā un pārtikas ražošanā. Šī ūdens kontroli nosaka MK noteikumi Nr. 235. Latvijā lielākoties dzeramā ūdens piegāde notiek no pazemes avotiem, Rīdziniekiem arī no virszemes – Daugavas. Dabīgā minerālūdens un avota ūdens ražotājiem saistoši ir MK noteikumi Nr.1130Dabīgais minerālūdens ir mikrobioloģiski nekaitīgs ūdens, kas iegūts no pazemes ūdeņu atradnes pa vienu vai vairākām dabiskām vai urbtām izejām. Apzīmējums “avota ūdens” tiek lietots pazemes ūdeņiem (saldūdeņiem), kas paredzēti lietošanai uzturā dabīgā veidā, iepildīti galapatērētājam paredzētā tilpnē ieguves vietā. Tomēr, lai ūdeni varētu pārdot kā dabīgo minerālūdeni vai avota ūdeni, tam jāatbilst stingrām prasībām, ko kontrolē PVD (Pārtikas un veterinārais dienests), savikārt dzeramā ūdens kvalitāti kontrolē Veselības inspekcija (VI) un arī PVD.

PVD dati liecina – Latvijā šobrīd ir 32 dzeramā ūdens ražotāji, 3 minerālūdens ražotāji un pieci avota ūdens ražotāji. Visiem ūdeņiem jāatbilst ES prasībām.

Ja šī tēma liekas interesanta, tad man interesanti likās šie raksti, ko izlasīju veidojot šo rakstu:

– Kas jāzina par plastmu, lai justos drošāk (Latvijas avīze, ww.la.lv)

– Ūdens no ūdens atšķirās (Vides Vēstis, www.videsvestis.lv)

– Latvijā dzeramais ūdens ir kvalitatīvs (Par Likumu un Valsti, www.lvportals.lv)